3,423
edits
No edit summary |
|||
| Line 51: | Line 51: | ||
| {{l|rad|tás|t=uncle}} | | {{l|rad|tás|t=uncle}} | ||
| {{l|ryn|taiha|t=grandfather}} | | {{l|ryn|taiha|t=grandfather}} | ||
|- | |||
| {{l|lnk-pro|ɟwɯd-|ɟwɯdɯtɯs|t=younger female relative}} | |||
| {{l|lfv|vjaeþ|t=(sororal) nephew, niece}} | |||
| {{l|rad|jvars|t=niece}} | |||
| {{l|ryn|TBD}} | |||
|- | |- | ||
| {{l|lnk-pro|glæjtʰ-|glæjtʰætæs|t=younger male relative}} | | {{l|lnk-pro|glæjtʰ-|glæjtʰætæs|t=younger male relative}} | ||
| {{l|lfv|ljest|t=(fraternal) nephew, niece}} | | {{l|lfv|ljest|t=(fraternal) nephew, niece}} | ||
| {{l|rad|gĵáþs|t=nephew}} | | {{l|rad|gĵáþs|t=nephew}} | ||
| {{l|ryn|TBD}} | | {{l|ryn|TBD}} | ||
|- | |- | ||